Skip to content

Javorka Marković Delić

Prim dr Javorka B.Marković Delić,Beograd, specijalista dermatologije i subspecijalista angiologije. Objavila je 8 monografija iz oblasti hronične venske insuficijencije, tromboze vena, venske ulceracije i limfedema kao i 250 stručnih prezentacija. Podpredsednik je Venskog Balkanskog foruma i podpredsednik Srpskog udruženja za lečenje rana. U toku 4 godine bila je član Saveta Evropskog udruženja za lečenje rana . Jedan je od osnivača Angiološkog udruženja i Udruženja flebologa Srbije,Srpskog udruženja za lečenje hroničnih rana i Udruženja za limfedem Srbije. Završila je više edukacija u vezi sa limfedemom (Pariz, Budimpešta, Beč,Atina,Monpelje) u organizaciji Međunarodnog udruženja za limfedem. Poseduje licencu za primenu sklerozantne terapije (limfangiomi, proširene vene).

Urednik je i autor je monografije LImfedem, savremena terapija (2018, Beograd) koja u 14 poglavlja obrađuje temu metabolizma vode, protoka limfne tečnosti i krvi, genetske i stečene uzroke limfedema, podelu limfedema, posebno limfedem mlade populacije i dece. Takođe prezentuje metode savremene dijagnostike kao i modalitete operativne i neoperativne terapije limfedema. U knjizi se obrađuje značaj limfedema u hroničnoj venskoj insuficijenciji, uticaj na zarastanje rana, korelacije proširenih vena, ojaznosti ,limfedema i lipedema ,limfedem u podologiji ,primena nanotehnologije u lečenju limfedema, kao i komplikacije limfedema.

Posebna tema su postoperativni i postraumatski limfedemi i jatrogeni limfedemi kao i limfedem kao deo sindroma kongenitalnih malformacija, sindroma De Budd-Chiari, sindroma gornje i donje šuplje vene, Kapoši sindroma. Knjiga je nastala na osnovu edukacije i obimne prakse .stručnih i naučnih ispitivanja (Institut za fiziologiju ,Zavod za transfuziju krvi, Mašinski fakultet,klinikama Medicinskog fakulteta) i saradnje sa kolegama iz regiona više zemalja. Takođe, na osnovu stalnog praćenja savremenih dostignuća u medicini, dobre stručne komunikacije, koja donosi inspiraciju za rad i dobre komunikacije sa pacijentima, kojima se pruža pomoć ali koji su i saradnici u rešavanju izazova u cilju oporavka i ozdravljenja.